top of page

Doprovodné akce

Open air

Čt ----
01.06.

10:00
Václavské Náměstí
STREET ART PERFORMANCE: ZORAN TAIROVIĆ

15:00
Václavské Náměstí
DANCE BATTLE

Street art 1.png

Už jste někdy na vlastní oči viděli, jak vzniká dílo akademického malíře? Že ne? Khamoro vám tuhle jedinečnou příležitost umožní! Akademický malíř perfomer Zoran Tairović bude malovat velkoformátový obraz před očima diváků a kolemjdoucích přímo na Václavském náměstí. Projekt slavného romského umělce ze Srbska symbolicky představuje otevírání dveří romských domovů všem lidem. Street art performance metaforicky poukazuje na potřebu vzájemného poznávání, propojování kultur a také na otevřenost a altruismus romského národa. Přesně tak, jak to prostřednictvím kultury a umění dělá Khamoro celé čtvrtstoletí.

ZORAN TAIROVIĆ

Multimediální umělec, akademický malíř a doktor v oblasti interdisciplinárního studia managementu v uměleckoprůmyslovém odvětví. Pochází ze Srbska. Za svou uměleckou kariéru uspořádal desítky výstav v domovině i zahraničí. Jeho obrazy visí v galeriích a soukromých sbírkách v Evropě, Kanadě, USA nebo Austrálii. Tairović je držitelem několika mezinárodních cen včetně prestižní ceny Grand Prix. Je také autorem první romské opery, muzikálu a několika filmových dokumentů. Jako host vystoupí v rámci Khamora i na mezinárodní odborné konferenci o umění.

Dětský den 1.png

Souboj, ve kterém se skloubí tanec, vášeň a improvizace. Nestůjte v koutě a pojďte přímo na Václavské náměstí poměřit své síly s ostatními tanečníky v dance battlu! Zažijte jedinečný taneční souboj, kde se sejdou nejen profesionální tanečníci, ale soutěžit o titul vládce parketů budete moct právě i vy! Vyhrajte v tanci, který vznikal přímo v ulicích chudinských čtvrtí a dodnes patří mezi nejznámější taneční styly na světě. Bez správné a okamžité reakce na rytmus písničky i na svého soupeře se ale neobejdete. O vašem postupu v rámci celého battlu bude rozhodovat odborná porota. Celou akci povede jeden z nejúspěšnějších českých street dance tanečníků a lektorů Roman „Kalo“ Kejík, který je sám držitelem několika tanečních cen.

----
02.06.

15:00
Park Portheimka
KHAMORORO – DĚTSKÝ DEN

Dětský den 1.png

Nane čhave, nane bacht – nejsou děti, není štěstí. Starým romským příslovím se řídíme na Khamoru už několik let, a proto ani letos nebude chybět program pro ty nejmenší. Co vás, holky a kluci, na dětském dni čeká? Spousta zábavy, spousta atrakcí, spousta hudby! Zaskákejte si na nafukovacím hradu, nechte si pomalovat obličej, udělejte si třpytivé tetování, vyfoukněte si nekonečnou bublinu z megabublifuku, zasoutěžte si v nejrůznějších disciplínách a užijte si hudbu, kterou milujete! Hvězdami celého dne budou rapeři Franklin Catch a Rakys ze Sokolova, kteří si říkají Cizinci. Jejich videa mají na Youtube statisíce zhlédnutí. Těšit se ale můžete i třeba na zpěváka Pepu Reisse nebo na Dianu a Claudii Kurdikovy. Užijte si svůj den – Khamororo je tu pro vás!

So ----
03.06.

10:30
Václavské náměstí
DEFILÉ

Defilé 1.png

Jedna z nejatraktivnějších a nejoblíbenějších akcí Khamora! Defilé všech účinkujících přímo v ulicích historického centra Prahy! Zážitek, na který jen tak nezapomenete! Koňský povoz, stovka hudebníků, dvě stovky dětí z folklorních souborů z celého Česka a tisíce kolemjdoucích, kteří se k průvodu spontánně připojí. To všechno za zvuků balkánské dechovky, tradičních písní českých a slovenských Romů, maďarských čardášů i ohnivých rytmů španělských kytar doprovázených bravurními výkony tanečníků flamenca. Buďte i vy součástí obrovského pestrobarevného defilé, které povede z Václavského až na Staroměstské náměstí!

Mask group(5).jpg

Divadlo a film

Ne ----
28.05.

17:00
Rock Café
DIVADELNÍ INSCENACE DJELEM, DJELEM

silvieanezka_1996 1.png

Žal, bolest, vztek, radost, veselí, humor. Prožijte tuhle směsici rozporuplných emocí na jednom jediném představení! Divadelní inscenace Djelem, djelem romského amatérského divadla Trajo (Život) vypráví autentický příběh, který shrnuje zážitky několika rokycanských žen z emigrace do Británie. Jejich osudy jsou plné smutku, ale i nespočtu humorných historek. Nechte se vtáhnout do příběhu o odvaze, o snaze sžít se s novou zemí i odlišným jazykem, o touze po domově. Příběhu, který vás pobaví a dojme zároveň. Na představení naváže diskuze o příčinách a důsledcích emigrace do Spojeného království v 90. letech. Pozvání přijali bývalá redaktorka Českého rozhlasu Anna Poláková, spoluautorka hry a přední romská spisovatelka Ilona Ferková a romista Michal Mižigár.

Út----
30.05.

18:00
Kampus Hybernská
PREMIÉRA DOKUMENTU: LADISLAV GORAL

342878516_792931232188840_4004416852965098377_n 1.png

LADISLAV GORAL

Romista, aktivista, zpěvák, herec. Vystudoval indologii a romistiku na FF UK. Jako poradce a herec se podílel na tvorbě řady československých a českých filmů. Po revoluci působil na sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny a založil občanské sdružení R-Mosty. Patří k předním romistům, ovládá sedm dialektů romštiny.

Člověk by se měl smát alespoň půl hodiny denně. A kdo se nesměje, je nemocný,“ říká na úvod krátkého dokumentu Ladislav Goral, jedna z největších romských osobností kulturního i politického života v Česku. Ve snímku, který produkovala organizace Slovo 21, vzpomíná na základní milníky svého života. Ať už na spolupráci se zakladatelkou české romistiky Milenou Hübschmannovou, na desetiletou práci na česko-romském slovníku, nebo na to, jak ve čtrnácti letech odjel ze Slovenska sám do Prahy a z ničeho vybudoval kariéru, kterou završil na Úřadu vlády. V jeho vyprávění nechybí ostrý humor – pro Ladislava Gorala tak typický. A pokud stejně jako „Láďa“ máte rádi cimbálovku, tak přijďte na promítání dvojnásob! Zahraje totiž skvělá cimbálová kapela Josefa Šenkiho.

V´ystavy

St----
31.05.

Čt ----
01.06.

17:00
Novoměstská radnice
VERNISÁŽ VÝSTAVY: NEPLIVEJ MI DO TVÁŘE! / MERSUD SELMAN

Mersud Selman 1.png

Provokativní název a olejové malby, které se vám dostanou pod kůži. Výstava o boji o lásku a uznání. Poznejte tvorbu Mersuda Selmana, významného výtvarníka původem z Bosny a Hercegoviny. „Neplivej mi do tváře“ je souborem děl o jeho osobnosti, kterou dlouho skrýval a stále skrývá: o jeho identitě homosexuála. Jak moc složité je přiznat se k jiné sexuální orientaci v bosenském prostředí i v romské komunitě, kde se vše řídí tradičními hodnotami?

17:00
Letohrádek Kinských
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY: OTEVŘENÁ CESTA

MERSUD SELMAN

Jeden z mála romských bosensko-hercegovských akademických malířů současné generace. Po vysokoškolském studiu umění se přestěhoval do Budapešti a vstoupil do programu Roma English Language na CEU. Ve svých dílech se hrdě hlásí ke všem svým identitám – romské, bosenské, umělecké, ale i homosexuální. Od roku 2017 začal Mersud dostávat pozvánky od měst po celé Evropě, aby vystavoval své práce. Měl výstavu v Miláně, Sarajevu i Berlíně.

20220622_095340_dsc_9187m 1.png

Vstupte do Otevřené cesty – Phundrado Drom. Obrazy, malované talíře, dřevořezby, ručně vyráběné hudební nástroje nebo plastiky vyrobené ze zátek od piva. Výstavní projekt přináší nevídaný pohled do rozsáhlých výtvarných sbírek Muzea romské kultury – jediné instituce svého druhu v Evropě. Objevte díky tvůrčímu spojení kurátorek Petry Hanákové a Emílie Rigové originální díla nejpozoruhodnějších romských umělců s osobitým stylem, jako jsou Ján Berky, Rudolf Dzurko, Daniel Kováč, Július Lakatoš nebo Markéta Šestáková.

Literatura

St ----
31.05.

19:00
Komunitní centrum Kampa
LITERÁRNĚ-HUDEBNÍ VEČER: GAVORO

Mersud Selman 1(1).png

Zastavte se v čase, kdy neexistuje televize, internet ani sociální sítě. Všechno podstatné, zábavné a poučné se dozvíte jen z vyprávění starších. Zažijte storytelling romských vypravěčů – nezapomenutelný večer plný příběhů. Příběhů veselých i smutných, příběhů plných napětí i těch, ze kterých vás bude mrazit. To vše v nádherném prostředí pražské Kampy, u praskajícího ohně a s romskou hudbou. Vakeriben – vyprávění příběhů patří k prastaré romské tradici. V dávných dobách bylo běžné, že historky jednoho vypravěče poslouchala několik hodin v kuse třeba i celá vesnička – gavoro. Buďte součástí takové
vesničky i vy!

 
Akce není veřejně přístupná
SETKÁNÍ PARAMISARA

Khamoro, to nejsou jen koncerty. Jsme místem setkávání. Setkávání Romů a Neromů, mladých a starších, milovníků romské kultury i těch, kteří ji teprve začínají objevovat. A jsme také místem, které vzdává hold romské literatuře a těm, kteří o ni pečují. Během Khamora se totiž pravidelně setkává i klub romských spisovatelů – Paramisara. Vznikl i díky naší organizaci Slovo 21 před čtyřmi lety a jeho členy jsou romští spisovatelé z celé republiky. Během Khamora je čeká mimo jiné dílna tvůrčího psaní – povede ji odborník René Nekuda, který za 12 let praxe v oboru vyškolil více než pět tisíc lidí.

Mask group(6).jpg

V´zdělávací programy

Akce není veřejně přístupná
KHAMORO NA ŠKOLÁCH

silvie_4524 1.png

Z koncertních sálů, divadel nebo galerií také do školních lavic. Největší romský festival na světě míří poprvé i do dvou pražských škol! Žáky Základní školy Cimburkova a Základní školy Grafická čeká malý koncert pianisty, akordeonisty a zpěváka Mária Biháriho a známého romského hudebníka Milana „Bingače“ Demetera. A když už jsme v lavicích, nesmí chybět literatura! A to ta romská, o které se na školách bohužel moc nemluví. Žádného „biflování“ se ale, holky a kluci, bát nemusíte! Romské spisovatelky Stanislava Miková a Věra Horváthová vám romskou literaturu přiblíží tou nejzábavnější formou.

Akce není veřejně přístupná
MEZINÁRODNÍ LETNÍ ŠKOLA O ROMSKÉ HUDBĚ

Romská hudba jako objekt vědeckého bádání. Víte, že na koncerty a další akce Khamora se nechodí lidé „jen“ pobavit, ale také odborně vzdělávat? Pořádající organizace našeho festivalu Slovo 21 spolu s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy už poněkolikáté organizují mezinárodní letní školu o romské hudbě. Zhruba dvacítka studentů ze všech koutů světa na přednáškách, workshopech a večer pak i na koncertech zjišťují, co romská muzika je, jaké rozmanité žánry nabízí a co vypovídá o Romech samotných. Kurz tradičně povede Doc. PhDr. Zuzana Jurková, Ph.D., vedoucí etnomuzikologického programu FHS UK. Hostující přednášející bude antropoložka a folkloristka Carol Silverman, profesorka na Katedře kulturní antropologie na Oregonské univerzitě v USA

Akce není veřejně přístupná
KHAMORO SDÍLÍ ZKUŠENOSTI

Obrázek WhatsApp, 2023-05-09 v 15.16 1.png

Jak se vlastně připravuje největší romský festival na světě? Co všechno je potřeba zajistit po technické, organizační, umělecké nebo propagační stránce? O tom všem se během týdenního festivalového maratonu učí vybraná skupina mladých Romů z různých koutů Česka. Na tréninku kulturního managementu dostanou od zkušených expertů rady a tipy na to, jak vymyslet kvalitní program a dramaturgii kulturní akce, jak si rozdělit role v týmu a třeba i to, jak správně komunikovat s novináři. A praxi si pak vyzkoušejí přímo na jednotlivých akcích Khamora. Dáváme tím šanci mladým Romům získat potřebné znalosti a zkušenosti, aby i oni jednou mohli třeba ve svém regionu pořádat menší festivaly nebo jiné kulturní akce. Zapálení Romové, kteří chtějí proniknout do tajů kulturního managementu, nás zajímají! Proto Khamoro sdílí zkušenosti!

Kampus Hybernska

Odborn´y program

Pátek 2. 6. – Sobota 3. 6.
Kampus Hybernská
MEZINÁRODNÍ KONFERENCE – MAKE ROMA PROUD AGAIN!

two bari 1.png

Co je vlastně romské umění? Dá se nějak definovat? A jakou roli má ve společnosti? Má jen bavit, nebo také na něco upozorňovat? Spousty otázek, na které se budou snažit odpovědět ti největší experti z celého světa. A vy můžete být u toho! Khamoro totiž není jen o hudbě, ale i o odborných tématech. Součástí největšího romského festivalu jsou totiž pravidelně i mezinárodní konference. Ta letošní – jak už je z předchozích řádků zřejmé –, bude tentokrát o umění. Koncept konference připravila vizuální umělkyně Emília Rigová a kulturní manažerka
Alica Sigmund Heráková.

EMÍLIA RIGOVÁ

Mezinárodně uznávaná vizuální umělkyně. Studovala na oddělení sochy Akademie umění v Bánské Bystrici a v roce 2011 získala PhD. titul s prací Socha jako metalepsie v digitálním věku. Svá díla vstavuje na Slovensku i v zahraničí,
věnuje se kurátorské, pedagogické a publikační činnosti. Vyučuje v uměleckých kurzech v oborech socha, multimédia a intermedia. Skupinově vystavovala například na výstavě FUTUROMA na Bienále v Benátkách. V roce 2018 získala Cenu Oskára Čepana.

ALICA SIGMUND HERÁKOVÁ

Publicistka, producentka a kulturní manažerka. Od roku 2018 členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Pátým rokem vede internetovou televizi Tuke.TV. Je editorkou dvoudílné publikace Muzea romské kultury Amendar: Pohled do světa romských osobností a dramaturgyní doprovodných akcí Centra Romů a Sintů v Praze. Jejími klíčovými tématy jsou mediální reprezentace, participace Romů a genderová rovnost.

Mask group(8).jpg

Program konference zde

Vybraní účastníci mezinárodní konference:

IAN HANCOCK

Romista, lingvista a politický aktivista.
Je ředitelem Programu romských studií a Romského archivu a dokumentačního centra na Texaské univerzitě v Austinu, kde od roku 1972 působí jako profesor. Působil také jako zástupce Mezinárodní romské unie při OSN a byl členem Rady památníku holocaustu USA za prezidenta Billa Clintona. Měl velký vliv na mezinárodní hnutí za občanská práva Romů, publikoval více než 300 knih a článků o romském národě a jazyce a založil jeden z největších archivů knih a dokumentů o Romech.

MIHAELA DRAGAN

Multidisciplinární umělkyně s divadelním vzděláním žijící v Bukurešti. V roce 2014 založila divadelní společnost Giuvlipen. Jako herečka působí i v Berlíně. Je školitelkou Divadla utlačovaných, pracuje s romskými ženami v Rumunsku a s uprchlickými dívkami v Německu. Byla jednou ze šesti finalistek newyorské ceny Gilder/Coigney International Theatre Award 2017, která oceňuje výjimečnou divadelní práci dvaceti žen z celého světa. V roce 2020 byla na tuto cenu opět nominována a stala se držitelkou Zvláštní ceny Ligy.

DAVID TIŠER

První LGBT aktivista z řad českých Romů, scenárista a herec. Vystudoval romistiku na Univerzitě Karlově. Je výkonným ředitelem občanského sdružení Ara Art. Natáčel dokumenty pro Českou televizi, napsal autobiografický scénář k filmu Roma Boys – Příběh lásky a hrál v představení Národního divadla Můj soused, můj nepřítel, za něž byl nominován na Cenu Alfréda Radoka. Působil v Radě vlády pro záležitosti romské menšiny. Věnuje se vzdělávání studentů, učitelů či sociálních pracovníků. Spolupracuje s Divadlem Husa na provázku.

MÁRIA HLAVAJOVÁ

Výzkumnice, pedagožka, kurátorka a zakládající generální a umělecká ředitelka
BAK (basis voor actuele kunst) v Utrechtu. V roce 2012 zorganizovala Call the Witness, romský pavilon na 54. benátském bienále a v roce 2013 spolueditovala publikaci We Roma: A Critical Reader in Contemporary Art, která nahlíží na současný svět optikou romských uměleckých a intelektuálních praktik a
shromažďuje poznatky o způsobu života Romů.

SEAD KAZANXHIU

Vizuální umělec pocházející z Albánie. Vystudoval malířství na vysoké umělecké škole v Tiraně. Ve svých dílech často komentuje postavení Romů v souvislosti s nespravedlivým zacházením. Je vítězem ceny Ardhje 2022 pro mladé albánské umělce. Zastává pozici místopředsedy Rady ERIAC a je také místopředsedou Výboru pro národnostní menšiny v Albánii. Vystavoval v Tiraně, Budapešti, Bruselu, Praze, Brně, Göteborgu, Berlíně, Drážďanech, Krakově, Bukurešti a New Orleans.

bottom of page